Za prawo legalnego pobytu za granica!
Nasza społeczność powstała w wyniku nieprzemyślanych działań rządu polegających na przedwczesnym wdrożeniu ustawy nr 3633-IX z 11 kwietnia 2024 r.( prawnie obowiązujący od 18.05 ), która naruszyła art. 58 i 25 Konstytucji i doprowadziła do licznych problemów dla obywateli. Wśród takich społeczności jesteśmy największą i najbardziej patriotyczną z nich - zawsze myślimy o tym, czy nasze działania nie zaszkodzą sprawie walki Ukrainy z rosyjskim agresorem.
PP "Dokument" oświadcza, że wstrzymało wydawanie paszportów zagranicznych mężczyznom za granicą z powodu problemów technicznych. Jednak istnieją informacje, że jest to jedynie sztuczny pretekst, a w rzeczywistości istnieje niepubliczne zarządzenie rządu dotyczące takiego zakazu dla mężczyzn w wieku poborowym. Formalnie PP przyznało
, że nie powinno to dotyczyć tych, którzy złożyli dokumenty przed nową ustawą o mobilizacji.
Od 23 kwietnia 2024 roku ukraińscy mężczyźni w wieku od 25 do 60 lat spotykają się z odmową wydania gotowych już paszportów za granicą. Status dokumentów na stronie internetowej nie jest aktualizowany, a obywatele utknęli w biurokratycznej pułapce: DP Dokument powołuje się do Państwowej Służby Migracyjne Ukrainy
(PMSU), natomiast PMSU odsyła zapytania z powrotem do DP Dokument i odpowiada na wszystkie pytania identycznym tekstem
Niedawno uchwalona ustawa o mobilizacji zabrania świadczenia usług konsularnych bez wojskowego dokumentu ewidencyjnego, który można utworzyć w aplikacji Rezerw+. Jednakże ten dokument nie jest wydawany automatycznie w przypadku aktualizacji danych, najpierw z rejestru "Oberih" do aplikacji przekazywany jest określony status,
który jest określany przez urzędnika na Ukrainie. Wśród statusów są: "Wszystko ok", "Dane niekompletne" oraz "Poszukiwany", a dwóch ostatnich nie można poprawić zdalnie, co oznacza, że osoba przebywająca za granicą może zostać z niczym.
Nawet przy zaktualizowanych danych i wojskowym dokumencie ewidencyjnym z potwierdzonym statusem w aplikacji Rezerw+, PP "Dokument" nadal odmawia wydania paszportów. Tworzy to dodatkowe trudności dla Ukraińców przebywających za granicą, którzy spełnili wszystkie wymogi prawa, ale wciąż nie mogą otrzymać potrzebnych dokumentów.
Nieważny paszport
Nieważny paszport może być powodem odmowy zameldowania lub wynajęcia mieszkania. Wielu wynajmujących wymaga ważnych dokumentów do podpisania umowy najmu, a brak aktualnego paszportu utrudnia proces zapewnienia zakwaterowania za granicą.
Nieważny paszport może utrudnić znalezienie pracy lub prowadzenie działalności gospodarczej. Pracodawcy często sprawdzają ważność dokumentów, a brak aktualnego paszportu może prowadzić do odmowy zatrudnienia.
Przy nieważnym paszporcie dostęp do usług medycznych i ubezpieczenia może być utrudniony. Placówki medyczne i firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić świadczenia usług lub wydania polis bez ważnych dokumentów.
Nieważny paszport może ograniczyć swobodę przemieszczania się, uniemożliwiając wyjazd z kraju lub wjazd do innych państw. Utrata ważności dokumentów może prowadzić do problemów na granicach i w służbach transportowych.
Około 50 Ukraińców, głównie mężczyzn, przyszło dzisiaj na pikietę przed budynkiem konsularnym Ambasady Ukrainy w Warszawie. Ludzie trzymali plakaty z napisami: „Nie jesteśmy niewolnikami, oddajcie paszporty”, „Stop dyskryminacji ukraińskich mężczyzn”, „Paszport to prawo, a nie przywilej”.
Pod ambasadą Ukrainy w Czechach zebrało się dziś na proteście około stu mężczyzn w wieku od 26 do 60 lat oraz ich sympatycy. Uczestnicy akcji zwrócili się do pierwszego sekretarza ds. konsularnych, Bohdana Serhijczuka, który wyszedł do protestujących, z prośbą o pomoc w odblokowaniu wydania nowych dokumentów mężczyznom, którzy zamówili je do 25 kwietnia 2024 roku w zagranicznych oddziałach serwisu paszportowego „Dokument”.
Ukraińskie przedsiębiorstwo państwowe „Dokument”, które ma dostęp do danych osobowych obywateli Ukrainy, jesienią 2022 roku podpisało umowę o reprezentowanie interesów w Niemczech z firmą prawniczą Schmider & Eckstein. Obaj jej współzałożyciele przez długi czas pracowali w Rosji i wspierali prowadzenie biznesu z krajem rządzonym przez Władimira Putina. Jeden z nich jest obywatelem Rosji, który wspiera politykę Kremla i popiera pełnoskalową agresję. To wynika z dochodzenia projektu Radia Wolność „Jak się masz?”.
Wydrukuj i rozdaj wśród Ukraińców
Kontakt