Człowiek nie jest własnością państwa!
Oponujemy przeciwko nadmiernym regulacjom państwowym,
w szczególności dotyczących wydawania paszportów!
REGON 540212356
Niedawno uchwalona ustawa o mobilizacji zabrania świadczenia usług konsularnych, w tym dotyczące paszportów, bez wojskowego dokumentu ewidencyjnego, który można utworzyć w aplikacji Rezerw+. Jednakże ten dokument nie jest wydawany automatycznie w przypadku aktualizacji danych, najpierw z rejestru "Oberih" do aplikacji przekazywany jest określony status, który jest określany przez urzędnika na Ukrainie. Wśród statusów są: "Zarejestrowany", "Dane niekompletne", "Brak danych", "Poszukiwany" oraz "Naruszenie zasad ewidencji", a w czterech ostatnich przypadkach nie można poprawić to zdalnie, co oznacza, że osoba przebywająca za granicą może zostać bez ważnych dokumentów, jakby przegrał na czymś w rodzaju loterii. Wyjaśniliśmy to szczegółowo w naszym liście do polityków UE i w apelu do polskiego rządu
Przez cały rok Państwowe Przedsiębiorstwo „Dokument”, kontrolowane przez MSW Ukrainy, odmawiało wydawania obywatelom dokumentów, za które już zapłacili, powołując się na problemy techniczne i zmiany w prawie, ignorując art. 58 Konstytucji o niedziałaniu prawa wstecz. Spowodowało to liczne straty materialne i moralne, ponieważ rząd zdawał się traktować ludzi jedynie jako zasób. Spowodowało to spadek darowizn na rzecz armii z zagranicy i niechęć do powrotu do Ukrainy.
Nieważny paszport
Nieważny paszport może być powodem odmowy zameldowania lub wynajęcia mieszkania. Wielu wynajmujących wymaga ważnych dokumentów do podpisania umowy najmu, a brak aktualnego paszportu utrudnia proces zapewnienia zakwaterowania za granicą.
Nieważny paszport może utrudnić znalezienie pracy lub prowadzenie działalności gospodarczej. Pracodawcy często sprawdzają ważność dokumentów, a brak aktualnego paszportu może prowadzić do odmowy zatrudnienia.
Przy nieważnym paszporcie dostęp do usług medycznych i ubezpieczenia może być utrudniony. Placówki medyczne i firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić świadczenia usług lub wydania polis bez ważnych dokumentów.
Nieważny paszport może ograniczyć swobodę przemieszczania się, uniemożliwiając wyjazd z kraju lub wjazd do innych państw. Utrata ważności dokumentów może prowadzić do problemów na granicach i w służbach transportowych.
Około 50 Ukraińców, głównie mężczyzn, przyszło dzisiaj na pikietę przed budynkiem konsularnym Ambasady Ukrainy w Warszawie. Ludzie trzymali plakaty z napisami: „Nie jesteśmy niewolnikami, oddajcie paszporty”, „Stop dyskryminacji ukraińskich mężczyzn”, „Paszport to prawo, a nie przywilej”.
Pod ambasadą Ukrainy w Czechach zebrało się dziś na proteście około stu mężczyzn w wieku od 26 do 60 lat oraz ich sympatycy. Uczestnicy akcji zwrócili się do pierwszego sekretarza ds. konsularnych, Bohdana Serhijczuka, który wyszedł do protestujących, z prośbą o pomoc w odblokowaniu wydania nowych dokumentów mężczyznom, którzy zamówili je do 25 kwietnia 2024 roku w zagranicznych oddziałach serwisu paszportowego „Dokument”.
Ukraińskie przedsiębiorstwo państwowe „Dokument”, które ma dostęp do danych osobowych obywateli Ukrainy, jesienią 2022 roku podpisało umowę o reprezentowanie interesów w Niemczech z firmą prawniczą Schmider & Eckstein. Obaj jej współzałożyciele przez długi czas pracowali w Rosji i wspierali prowadzenie biznesu z krajem rządzonym przez Władimira Putina. Jeden z nich jest obywatelem Rosji, który wspiera politykę Kremla i popiera pełnoskalową agresję. To wynika z dochodzenia projektu Radia Wolność „Jak się masz?”.
Wydrukuj i rozdaj wśród Ukraińców
Kontakt